Зміна № 11 до Класифікатора професій: дії кадровика та їх оформлення

Наказом Міністерства економіки України від 29 грудня 2022 року № 5573 було затверджено Зміну № 11 до Національного класифікатора ДК 003:2010 «Класифікатор професій» (далі — Зміна № 11; КП).

Отже, можуть бути випадки, коли певні назви посад (професій) та/або їх код КП у штатному розписі, а також інших кадрових документах підприємства, установи, організації (далі — підприємство) з урахуванням Зміни № 11 уже не відповідають КП (таблиця). У разі такої невідповідності зазначені документи у частині назв посад (професій) та/або їх кодів КП слід привести у відповідність остаточній редакції КП.

Приклади окремих змін до КП
Таблиця. Приклади окремих змін до КП

Насамперед кадровикові слід провести аудит доречної кадрової документації, передусім штатного розпису підприємства, і у випадку виявлення зазначеної невідповідності КП виконати певні дії.

Алгоритм

Дії кадровика у разі невідповідності назви професії КП:

  1. Доповісти керівництву підприємства про затвердження Зміни № 11 та запропонувати у зв’язку із цим вчинити за необхідності певні дії (додаток 1).
  2. Внести у разі потреби відповідні зміни до штатного розпису (виведення, введення або перейменування посад) та іншої документації у зв’язку із затвердженням Зміни № 11 (додаток 2).
  3. Провести роз’яснювальну роботу серед працівників підприємства, попередити їх за потреби про зміни істотних умов праці, отримати (за потреби) від них згоду на перейменування їх посад або заяву про переведення на нові посади (додаток 3) та видати відповідні накази по підприємству про переведення (додаток 4).
  4. Внести за потреби відповідні записи до трудових книжок (додаток 5).

Зауважимо, що зазначені зміни у штатному розписі можуть бути переважно 2 видів:

  1. коли назву посади змінено і працівник залишається працювати фактично на тій самій посаді без зміни своїх посадових обов’язків;
  2. коли замість одної посади (скасованою Зміною № 11) до штатного розпису вводиться інша (наявна у КП), яка фактично пов’язана з іншими посадовими обов’язками.

Деякі фахівці з кадрової справи вважають, що у першому випадку не потрібна згода працівника на перейменування його посади (слід тільки роз’яснити йому необхідність такого перейменування). Тобто у цьому випадку можна обмежитися внесенням відповідних змін до штатного розпису та інших кадрових документів, а також здійсненням відповідного запису про зміну назви посади до трудової книжки.

У другому ж випадку йдеться фактично про скорочення «старої» посади і введення до штатного розпису нової (зовсім іншої) посади, і тому потрібна згода працівника працювати на новій посаді. Тобто йдеться про переведення працівника на іншу посаду, для здійснення якого потрібно отримати від працівника заяву про переведення. Також слід зробити запис до трудової книжки не про перейменування посади працівника, а про переведення його на іншу посаду. Крім того, для нової посади слід розробити та затвердити нову посадову інструкцію, з якою слід ознайомити працівника під підпис.

Зауважимо, що відповідно до частини третьої статті 32 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) навіть просте «перейменування посад» (без зміни посадових обов’язків, про які законодавець у цьому випадку не згадує) вважається зміною істотних умов праці і відповідно потребує повідомлення працівника про це не пізніше ніж за 2 місяці. Натомість сьогодні в умовах дії воєнного стану відповідно до частини 2 статті 3 Закону України від 15 березня 2022 року № 2136-ІХ «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136) таке повідомлення здійснюється не пізніш як до запровадження таких умов.

Крім того, згідно з пунктом 6 Загальних положень Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (далі — ДКХП), які були затверджені разом із Випуском 1 «Професії, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» ДКХП наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29 грудня 2004 року № 336, у разі зміни назви підприємства, його структурного підрозділу або посади до посадових інструкцій вносяться відповідні зміни. Натомість згідно з цим же пунктом 6, зміни та доповнення до посадової інструкції можуть бути внесені на підставі наказу керівника підприємства лише за згодою працівника.

Таким чином, навіть у першому випадку (простого перейменування посади) для уникнення можливих трудових спорів доцільно попередити працівника про таке перейменування до його здійснення та отримати від нього письмову згоду на перейменування. При цьому для «заохочення» працівника до надання такої згоди, роботодавець може посилатися на частину четвертої статті 32 КЗпП, відповідно до якої працівник може бути звільнений за пунктом 6 статті 36 КЗпП, якщо він не погоджується працювати в нових умовах (додаток 6). Також у трудовій книжці робиться запис не про переведення на іншу посаду, а про перейменування посади (додаток 7).

Додаток 1

Зразок доповідної записки про затвердження Зміни № 11
до КП та результати кадрового аудиту

Додаток 2

Зразок наказу про внесення змін до штатного розпису

Додаток 3

Зразок заяви працівника про переведення на іншу посаду

Додаток 4

Зразок наказу про переведення працівника на іншу посаду

Додаток 5

Зразок запису до трудової книжки про переведення на іншу роботу

Відомості про прийом на роботу, переведення на іншу роботу і звільнення (із зазначенням причин і посиланням на статтю, пункт закону)

Додаток 6

Зразок повідомлення працівника про перейменування посади

Додаток 7

Зразок запису про перейменування посади до трудової книжки працівника

Відомості про прийом на роботу, переведення на іншу роботу і звільнення (із зазначенням причин і посиланням на статтю, пункт закону)