Військовий облік жінок із 1 жовтня 2023 року: роз’яснення ЗСУ

Сухопутні війська ЗСУ на своїй сторінці у Facebook роз’яснили питання щодо військового обліку жінок із 1 жовтня 2023 року.

Вони нагадали, що 7 жовтня 2022 року Верховна Рада України ухвалила Проєкт Закону про внесення змін до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» (№ 6482), яким встановлюється взяття жінок певних професій на військовий облік за їхнім бажанням.

Нагадаємо, що ж передбачає вищезазначений закон. Жінки, які придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.

Постановка на військовий облік зазначеної категорії жінок не означає, що йдеться про їх мобілізацію. Ця інформація потрібна для узагальнення даних про наявний резерв фахівців медичної сфери в державі.

Журнал обліку результатів перевірки стану військового обліку
Формат (розмір): 210×297 мм • Обсяг: 60 с.

Які категорії жінок мають прийти в ТЦК та СП для постановки на військовий облік?

Із 1 жовтня 2023 року на військовий облік будуть зобов’язані встати всі жінки-медики, тобто лікарі, медсестри, стоматологи, акушерки, фармацевти віком від 18 до 60 років. Спеціальність враховується і за дипломом, і за фактичним місцем роботи. Військовий облік жінок 2023 регулюється наказом Міністерства оборони України від 07 лютого 2022 року № 35 «Про внесення змін до наказу Міністерства оборони України від 11 жовтня 2021 року № 313» (далі — Наказ № 35).

Нагадаємо, що у підпункті 1 пункту 3 Наказу № 35 зазначено, що Головнокомандувач Збройних сил України повинен забезпечити взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних згідно з Переліком спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних, з 01 жовтня 2023 р. Це означає, що саме з цієї дати жінки, які здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних, мають ставати на військовий облік військовозобов’язаних.

А от жінки з іншими спеціальностями, спорідненими з військовою, можуть стати на облік за власним бажанням.

Як будуть ставити на військовий облік жінок?

Процедура реєстрації на військовий облік здійснюється в ТЦК.

Для постановки на військовий облік жінки необхідно подати наступні документи:

– заява про взяття на облік;

– паспорт або ID-картка;

– ідентифікаційний номер;

– документ про здобуття спеціальності/професії;

– довідка з роботи із зазначенням спеціальності, за якою жінка працює;

– свідоцтво про народження дітей/документ про опіку;

– свідоцтво про шлюб;

– фотокартки 3 х 4.

Коли жінка приходить до ТЦК стати на військовий облік, на неї заводять особову справу. Далі її мають спрямувати на медкомісію, яка зробить висновок про придатність/непридатність до військової служби. Медкомісія у військовозобов’язаних жінок має проходити так само, як і в чоловіків: повинні оглянути хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматолог. Єдина відмінність — жінки мають пройти ще огляд у гінеколога.

Які обов’язки будуть у жінок, що стануть на військовий облік?

Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. Такі жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками. Тобто законодавство не розрізняє військовозобов’язаних жінок і чоловіків.

Чи потрібно ставати на військовий облік вагітним жінкам і жінкам, які мають дітей?

Законодавством встановлено, що винятком із загального правила є вагітні жінки та жінки, які перебувають у відпустці для догляду за до досягнення нею трирічного віку.

Так, вагітні жінки визнаються непридатними до військової служби незалежно від терміну й перебігу вагітності.

Вже призвані під час мобілізації жінки-військовослужбовиці мають право на звільнення зі служби у зв’язку з вагітністю (незалежно від перебігу й терміну) та у зв’язку із перебуванням у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більше ніж до досягнення нею шестирічного віку.

Медики-матері отримують право на відстрочку, якщо:

  • виховують дітей самостійно;
  • мають 3 і більше неповнолітніх дітей;
  • виховують дитину з інвалідністю;
  • їхній чоловік служить в ЗСУ.

Для цього необхідно відвідати свій ТЦК та СП та надати усі підтверджувальні документи.

Замовляйте добірку «Мобілізований працівник: алгоритм дій для кадровика. Оновлене видання».

Чи потрібно жінкам самостійно йти до ТЦК та СП і ставати на військовий облік?

Заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти, які здійснюють підготовку жінок за медичною або фармацевтичною спеціальністю, за два місяці до завершення навчання подають список щодо таких жінок до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності яких вони розташовані.

Зазначені списки є підставою для оформлення жінкам тимчасового посвідчення військовозобов’язаного (без визначення ступеня їх придатності для виконання військового обов’язку та відмітки про взяття на облік) та внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

Видаватимуть тимчасові посвідчення військовозобов’язаного зазначеним у списках жінкам, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого розташовані заклади освіти. Строк дії таких посвідчень — 30 діб.

Далі жінки в семиденний строк із дня отримання таких посвідчень повинні прибути до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого задеклароване/зареєстроване місце їх проживання і стати на військовий облік.

Непрацевлаштовані жінки прибувають самостійно до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з метою взяття їх на військовий облік військовозобов’язаних.

Як каратимуть жінок за ухилення від постановки на військовий облік?

За порушення військовозобов’язаними правил військового обліку під час воєнного стану на них може бути накладено штраф від 50 до 100 НМДГ (від 850 до 1700 грн) згідно зі статтею 210 Кодекс України про адміністративні правопорушення.

Джерело: БУХГАЛТЕР.UA